TR EN

Oral Implantoloji nedir?
Kaybedilen dişlerin yerine tedavi amacı ile yerleştirilen ve organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan, kemik dokusu ile birleşimini tamamladıktan sonra da tabii bir diş gibi iş görebilen, metal ya da porselenden yapılan plak, vida ve çivilere implant adı verilir. İmplant, doğal dişiniz gibi görünür, tıpkı doğal performans gösterir. 

İmplant insanlık tarihi kadar eskilere dayanan bir uygulamadır.Tarihinin çeşitli kademelerinde insanlar, çene kemiği üzerine diş görevini görecek parçalar monte etmeyi bir bir çözüm olarak görmüşlerdir. 
Günümüzde implant materyali olarak en fazla kullanılan metal titanyumdur. Titanyum, doku uyumu mükemmel olan, yüzyıllardır tıbbın birçok alanında güvenle kullanılan bir metaldir. Kök, silindir ya da vida şeklinde biçimlerindirilen titanyum, özel birtakım işlemlerden geçirildikten sonra dental implant olarak kullanıma hazır hale gelmektedir. 

Kaybedilen dişlerin yerini tutmak amacıyla çene kemiklerinin içerisine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Travma, dişeti hastalığı ve çürük gibi çeşitli nedenlerden dolayı doğal dişlerini kaybetmiş hastaların diş eksikliği titanyum veya seramik esaslı yapay köklerin çene kemiğine yerleştirilmesi ile giderilmektedir. Kaybedilen fonksiyon ve estetiğin geri kazanılması amacıyla dental implantlar üzerine kuron, köprü veya hareketli protez uygulamaları yapılabilmekte böylece hastanın yaşam kalitesi en üst seviyelere çıkarılmaktadır.

İMPLANTLAR HANGİ DURUMLARDA UYGULANMAKTADIR?

İmplantlar tek diş eksikliklerinde, tek veya çift tarafında arka dişlerini kaybetmiş hastalarda, az sayıda kalmış doğal dişlere destek olmak amacı ile ve tüm doğal dişlerini kaybetmiş hastalarda uygulanmaktadır.

İMPLANT OPERASYONU SIRASINDA VEYA ÖNCESİNDE EK BİR CERRAHİ İŞLEM GEREKİR Mİ?

Yeterli kemik dokusunun bulunmadığı durumlarda, implant uygulamasından önce veya sırasında kemik doku oluşturmak için doğal veya sentetik kemik uygulamaları yapılabilmektedir.

İMPLANT BAŞARISINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Steril ve modern koşullarda yapılan implant tedavilerinin başarısı günümüzde %98’e ulaşmaktadır. İyi bir ağız bakım eğitimi ile dental implantlar ömür boyu kullanılabilmektedirler.

NEDEN İMPLANT YAPTIRMALIYIM?

İmplant tedavisinin en büyük avantajı, implantın tek başına bir yapı olmasıdır. Komşu dişlerden destek alınmadığı için herhangi bir dokuya zarar vermemektedir. Bunun yanı sıra çekim bölgelerinde zaman içerisinde gerçekleşen kemik kayıplarını da kemik dokusunu etrafında tutması sayesinde engellemektedir.

İMPLANT OPERASYONU HAKKINDA BİLMEM GEREKENLER NELERDİR?/

İmplant tedavisi, genellikle lokal anestezi altında yeterli kemik dokusunun bulunduğu bölgeye titanyum vidanın yerleştirilmesi işlemi ile başlamaktadır. İmplant yerleşme işlemi yapılacak implant sayısına, çene kemiğinin durumuna göre yarım saat ile birkaç saat arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

İMPLANT OPERASYONUNDAN SONRA PROTEZLERİM NE ZAMAN YAPILABİLİR?

İmplant vidasının yerleştirilmesini takiben implant ve kemik dokusunun bütünleşme süreci (osseointegrasyon) beklenmektedir. Bu süreç kullanılan implant sistemine, kemiğe ve tedavi yöntemine göre değişiklik göstermekle beraber 1- 4 ay arasında değişebilmektedir. İmplantın kemikle bütünleşmesi sonrasında planlanan protetik işlemler birkaç seans ile uygulanmaktadır.

İMPLANT DESTEKLİ PROTEZ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İmplant sayı ve konumu, çevre yumuşak doku ve dudak desteği gibi faktörler değerlendirilerek; implant üstü sabit protezler,implant üstü hareketli protezler veya implant üstü hibrit protezler uygulanabilmektedir

 

CERRAHİ İŞLEM SONRASI DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER:

Operasyon sonrası hekimlerimizin sizler için özel olarak hazırladığı ayrıntılı bilgi formunu dikkatlice okuyun
İlgili bölge üzerine konan tampon 1 sa at ağızda tutulmalı, tampon değiştirilmemeli ve süre bitiminde aksi söylenmedikçe tekrar tampon konulmamalı
İşlemden itibaren sık sık tükürmekten kaçınılmalı
Operasyonu takiben 2 saat bir şey yenilip içilmemeli (verilen ilaçlar hariç). 2 saat bitimini takiben hekiminizin uygun gördüğü şekilde ilk gün ve takibi günlerde ılık ve yumuşak gıdalar tercih edilmeli
Hiçbir şekilde ilgili bölgeye dokunulmamalı
Hekiminizin size önerdiği şekilde ilgili bölge temiz tutulmalı ve bölgeye gıda artıklarının birikmesi önlenmelidir.
Reçete yazıldı ise tarif edildiği şekilde düzenli kullanılmalıdır
Operasyon alanında size anlatılan durumların dışında herhangi bir anormal durum ile karşılaşırsınız iletişime geçiniz.

Estetik Diş Hekimliği Amacı Nedir ?

Estetik Diş Hekimliği Amacı Nedir ?

Burada ana amaç kişinin gülüşünün daha güzel hale, daha iyi hale getirilmesi veya dişlerindeki problemlerin çözülmesidir.

İNCELE
Çene Eklem Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Çene Eklem Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Temporomandibular (çene) eklem rahatsızlığının birçok işaret ve belirtisi vardır. Bu işaret ve belirtilerden bazıları şunlardır:

İNCELE
Protetik Diş Tedavisinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Protetik Diş Tedavisinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Protetik diş tedavisinde eksik, işlevselliğini yitirmiş olan dişlere uygun maddeler ile doldurularak yeniden sağlığına kavuşması amaçlanır. Bu tedavi yönteminde

İNCELE